Nil Avunduk
Çalışma Odası

Nil Avunduk’un Çalışma Sistemi

Nasıl çalışabilirim?
 
Günlük yaşantımızda karşılaştığımız hiçbir olay ve kişi tesadüf, şans veya şansızlık olarak karşımıza gelmez. Bunu bilerek günlük olaylarımızı takip edersek, yani bu bakış açısıyla yaşantımıza bakarsak ve yaşadığımız her olumsuz olayın karşısında
 
“Bu olay şu anda benim karşıma neden geldi?”
 
sorusunu sorarsak olayların bize verdiği mesajı almaya kendimizi açarız. Ancak bu dönüşüm için yeterli değil sadece bir başlangıçtır.
 
Yaşadığımız bütün olaylar bizi içimizde bulmamız gereken ve dönüştürmemiz gereken günlere, olaylara, kişilere dolayısıyla içimizdeki korkulara ve bilinçaltımızdaki olumsuz kayıtlara götürür. Böylece kendimizden yıllarca sakladığımız ve altlara gömdüğümüz dönüşmesi gereken olayları bulmuş oluruz.
 
Bir olay anında sinirleniyorsak, öfkeleniyorsak, kızıyorsak, üzülüyorsak veya acı çekiyorsak o anda soracağımız
 
“Şu anda bana ne oldu?”
 
“Karşımdaki kişi bana ne yaptı ve kendimi nasıl hissettim?”
 
soruları ile içimizde o gün çıkmayı ve fark edilip dönüştürülmeyi bekleyen korkuya doğru yol alırız. O korkuyu doğru keşfedersek duygularımız, öfkelerimiz ve kızgınlığımız o anda daha da artar, bu da doğru korkuyu bulduğumuzun sağlamasıdır.
 
Bir korkuyu bulduğumuzda aşağıdaki korku çalışmasını yaparsak o an bizi etkileyen enerji tamamen değişecektir.
 
Benim ……..… korkum var.
 
Ben ……..… korkumu kabul ediyorum.
 
Ben ……..… korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim.
 
Ben ……..… korkumu seviyorum.
 
Dedikten sonra derin nefes alıp verin ve bir kez daha tekrarlayın. Biraz evvel sinirlenmiş, öfkelenmiş haliniz sakinleşecek ve o anda ortaya çıkan korkuyu dönüştürmüş olacaksınız. Ancak bu yeterli değil.
 
Bunun ardından esas soruyu soracaksınız:
 
“Benim daha evvel hangi yaşadığım olayı dönüştürmem için bu olay yaşandı?” diye sorduğunuzda gözünüzün önüne geçmişte yaşadığınız ve belki bugüne kadar hatırlamadığınız bir olayın görüntüleri gelecek. Bu sefer o sahnede o halinize kaç yaşındaki haliniz olursa olsun ona sorular sormaya başlayın.
 
“Şu anda kendini bu olayın içinde nasıl hissediyorsun?”
 
O halinizin size söylediklerini, yani sizin o halinizin içinden ilk çıkan olumsuz cümleyi, yukarıdaki korku dörtlüğünün noktalı yerlerine yerleştirerek o cümlenin sizin içinizdeki anlamının bittiğini hissedene kadar aynı dörtlüğü bir kaç kere yüksek sesle tekrarlayın. Hemen arkasından bir olumsuz cümle daha çıkacak. Onu da dörtlüğe yerleştirip tekrarlayın. Böylece o sahnede yaşadığınız olay karşısında yarattığınız doğru olmayan inancınızı dönüştürmüş olacaksınız.
 
 
 
Gözünüzün önüne bunun gibi arka arkaya veya çeşitli aralıklarla birçok sahne daha gelebilir. Hatırladığınız her sahneyi bu şekilde çalışın.
 
Eğer sinirlendiğiniz, kızdığınız, öfkelendiğiniz sahnede bir başkası hakkında, yani karşınızdaki kişi hakkında başına sıfat koyarak tarif yapıyorsanız bu sefer o kişi ile ilgili aynalık çalışması yapıp
 
“Ben şu anda bu kişiyi nasıl tarif ediyorum?”
 
diye sorun. Tarifiniz çıktığı zaman o tarifin karşısına
 
“Peki, hangi yaşadığım olaylarda ben de böyle davrandım?”
 
sorusunu yazın.
 
Bu sorunuzun karşılığında, gözünüzün önüne muhakkak yaşadığınız bir olay gelecek. Bu sefer, bu olayın içine girip yukarıda tarif ettiğim gibi aynı çalışmayı bu olay için de uygulayın.
 
Böylece aynalar sistemiyle de korkular sistemiyle de evrenin içinizde temizlemeniz gereken yeri hatırlatmak ve unuttuğunuzu düşündüğünüz bir olayı dönüştürebilmeniz için size bir sahne hazırlayarak sizi öfkelendirmiş ve kızdırmış olduğunu anlayacaksınız.
 
Bu çalışmaları yapınca çalışmadan önce sizi çok kızdırmış olduğuna inandığınız ve asla affetmeyeceğinizi söylediğiniz kişiyi zaten kendiliğinden affettiğinizi göreceksiniz. Onun bugüne kadar sizi kızdırarak ve öfkelendirerek sizi size göstermeye çalıştığını, yani aynalık görevi yaptığını ve böylece de korkularınızın düğmesine basan kişi olduğunu fark ettiğinizde kendiliğinden yüreğinizden onun varlığına şükredeceksiniz. Böylece de sizin için gerçek değişim başlayacak.

 

İçimdeki Yolculuk Nedir ?


Kendi içimde ilerlemektir.

Dışarıda var olduğunu ve beni ben yaptığını zannettiğim her şeyin dışında, bir ben olduğunu fark etmektir.

İçimdeki adımlar beni bunun ne olduğunu anlamaya götürür.

NİL Avunduk