Nil Avunduk
Çalışma Odası

Nil Avunduk’un Çalışma Sistemi

“Geçmişini affetmeyen geleceğini de sevgiyle yaratamaz.”

AFFETME

Affedemediğim ve asla affetmeyeceğimi düşündüğüm kimse aslında bana bu dünyada kötülük yapmak, acı vermek veya beni üzmek için gelmedi. Aile içinde de sosyal hayatta da iş hayatında da insanlar beni bana anlatmak için geldiler.

Bu yaşama gelmeden önce herkes kendi üstbeniyle, dünya oyununda yaşayacaklarını seçer ve planlar. Bu oyunun yaratıcısı olarak kendi sahnelerimizin başrol oyuncusu da bizizdir.

Ancak oyunun oynanabilmesi için her sahnemizde bize eşlik edecek rol arkadaşlarına da ihtiyacımız olur. Bu roller, anne, baba, kardeş, eş, arkadaş, patron, çocuk gibi rollerdir. Bu rol arkadaşlarımız bize ait olan korkularımızı bize göstermek üzere rollerini alırlar. Annemiz bize kendi suçlanma korkumuzu göstermek üzere rol almış olabilir. Babamız ise bize güçsüzlük korkumuzu göster­meyi kabul etmiş olabilir. Belki eşimiz bize yalnızlık korkumuzu hissettirmek üzere görev almıştır.

Kendimize ait olan bu oyunumuzu bir kez anlayıp fark ettiğimizde, etrafımızla yaşadığımız ve onlara yönelttiğimiz öfkelerimiz de kendiliğinden sevgiye dönüşmeye başlar.


İçimdeki Yolculuk Nedir ?


Kendi içimde ilerlemektir.

Dışarıda var olduğunu ve beni ben yaptığını zannettiğim her şeyin dışında, bir ben olduğunu fark etmektir.

İçimdeki adımlar beni bunun ne olduğunu anlamaya götürür.

NİL Avunduk