Nil Avunduk
Çalışma Odası

Nil Avunduk’un Çalışma Sistemi

“Dışarıda tutunduğun her şey korkuların içindir.”

“Yokluğunu kabul etmediğin hiçbir şeyi yaratamazsın.”

BAĞIMLILIKLARI YARATAN KORKU DÖNÜŞTÜRME ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

“Onsuz olamam” dediğimiz her şey bizi kendi yürüyeceği yere kadar ilerletir. Bunu fark etmezsek bütün yaşantımız aynı noktada aynı dairede döner durur, biz de dönüp durduğumuzu fark etmeyiz.

Bir gün, onsuz olamayacağımız şeyi var etmeye çalışırken kendimizi tükettiğimizi fark ettiğimiz an geldiğinde, bizi tüketeni mecburen bırakmamız gerekebilir. Ancak bu sefer de onun yerini “onsuz olamam” diyeceğimiz yeni bir şey ile doldurabilir ve ona tutunabiliriz. Halbuki biz kendimize

Ben kimsiz veya nesiz olamıyorum?

diye sorarsak tükenmeye de başka bir bağa tutunmaya da gerek kalmaz. Bu nedenle bağımlılık çalışması sizi gerçek özgürlüğünüze götürecek tek çalışmadır.

Bu çalışmanın amacı, bağımlılıklarımızın altındaki korku enerjilerini sevgiye dönüştürmektir. Bağımlılıklarımız ancak altındaki korkular sevgiye dönüştüğünde bitebilir. Bağımlılıklarımızın her birinin altında farklı korkular vardır. Bağımlılık çalışırken kendimize şu soruları sormalıyız:

Sensiz / Onsuz bana ne olur?

Senin/Onun için ne fedakarlıklar yapıyorum?

Bu fedakarlıkları yapmama neden olan daha evvel yaşadığım hangi olayda bende o özellikler yok zannetmeye başladım?

Bu sorulara içinizden gelen cevaplardan, bağımlılığınızın altındaki tetiklenmiş olan korkunuzu veya korkularınızı bulmuş olursunuz. Korkularınızı bulduktan sonra, her bir korkunuz için aşağıdaki korku çalışmasını yaparsanız o an sizi etkileyen enerji tamamen değişecektir.

Benim …… korkum var.

Ben ……. korkumu kabul ediyorum.

Ben ……. korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim.

Ben ……. korkumu seviyorum.

Dedikten sonra derin nefes alıp verin ve bir kez daha tekrarlayın. Biraz evvel sinirlenmiş, öfkelenmiş haliniz sakinleşecek ve o anda ortaya çıkan korkuyu dönüştürmüş olacaksınız. Ancak bu yeterli değil.

Bunun ardından esas soruyu soracaksınız:

“Benim daha evvel hangi yaşadığım olayı dönüştürmem için bu olay yaşandı?” diye sorduğunuzda gözünüzün önüne geçmişte yaşadığınız ve belki bugüne kadar hatırlamadığınız bir olayın görüntüleri gelecek. Bu sefer o sahnede o halinize kaç yaşındaki haliniz olursa olsun ona sorular sormaya başlayın.

“Şu anda kendini bu olayın içinde nasıl hissediyorsun?”

O halinizin size söylediklerini, yani sizin o halinizin içinden ilk çıkan olumsuz cümleyi, yukarıdaki korku dörtlüğünün noktalı yerlerine yerleştirerek o cümlenin sizin içinizdeki anlamının bittiğini hissedene kadar aynı dörtlüğü bir kaç kere yüksek sesle tekrarlayın. Hemen arkasından bir olumsuz cümle daha çıkacak. Onu da dörtlüğe yerleştirip tekrarlayın. Sizdeki etkisinin bittiğini hissedene kadar tekrarlayın. 

BAĞIMLILIK DÖNÜŞTÜRME ÇALIŞMASI

İçimdeki Yolculuk Nedir ?


Kendi içimde ilerlemektir.

Dışarıda var olduğunu ve beni ben yaptığını zannettiğim her şeyin dışında, bir ben olduğunu fark etmektir.

İçimdeki adımlar beni bunun ne olduğunu anlamaya götürür.

NİL Avunduk