Nil Avunduk
Soru-Cevap

2010/09 (Eylül)


Tarih : 22 Eylül 2010


SORU:

Hocam merhaba,

Benim adım …… Sorulara cevap vermeme kararınız devam ediyor mu bilmiyorum. Fakat size bir sorum var.

Ben değersizlik korkusu ile ilgili olumlamalarıma devam ederken olumlamaların içime oturmaya ve kelimelerin gerçek anlamlarının içimde açılmaya başladığı bir sırada birden cebimdeki bir kağıtta (alışveriş merkezinden alışveriş yaptığım için müşteri servisine binmek için verdikleri kuponda) ESKİLERİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN BU KADAR ÇOK UĞRAŞMAYIN ! (şeklinde bir firma reklamı)yazıyordu. O anda biraz şoke oldum bunu üstben mesajı olduğu apaçıktı. Sizce ben burada ne anlamalıyım?

2007 yılında kendisine aşık olduğumu zannettiğim bir kız ile aynı spor salonuna uzun süre gelip gitmemize rağmen tanıştığımız ve ara sıra konuştuğumuz halde onun ile beraber olamamadım ve hiç bir zaman yakınlaşamadım. Fakat o tarihe kadar hiç kimse ile flört etmediğim için bildiğim bütün anlamları bu kıza yükledim. Zaten kızın da bana karşı ilgisi vardı. İlk kendisi benimle tanıştı ve sürekli beni gözlemliyordu ben de onu çok fazla beğenmiştim. Bir araya geldiğimiz anlar çok oldu fakat sohbetlerimiz kısa sürdü. Geç de olsa onunla özel olarak konuşmak istediğim için kendisini bir kafeye davet ettiğim ve gelmek istemediği birkaç ay sonra bir kişi vasıtasıyla telefonunu istediğim fakat tekrar reddedildiğim durumlar da yaşadım.

Bu kişi ile ilgili ciddi çalışmalar yaptım; fakat bunlar neden ilişkiye giremediğim ile ilgiliydi yetersizlik, başarısızlık, kaybetme, hiçe sayılma ve diğer bütün korkularımı çeşitli zamanlarda bana gösterdi. Bu arada bir kaç erkekle flört etti.

Fakat şu anda fark ettim ki ben onun ile olan bağlarıma hiç dokunmamışım. Çalışmalarımı geri gelsin diye yapmışım. Acaba bir ilişkiyi normal olarak yaşayabilecekmiyim o kişi ile, hep bunu merak etmişim. Yani şu anda hayatım ile ilgili ciddi karar vermem gereken durumlarda o kişi ile olan bağ ve bağımlılıklarım buna engel oluyo, mesela başka şehre gidemiyorum. Ayrıca geçenlerde o kişiyi ilk gördüğümde ve onun için olan hislerim aklıma geldiğinde çok ağladım.

ESKİLERİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN BU KADAR ÇOK UĞRAŞMAYIN! cümlesini nasıl çalışmalıyım? Bu arada değersizlik ile ilgili olumlamalarımı şu şekilde yapmaktaydım bu mesajı alana dek ve hala:

Ben …. kız arkadaşım olmasa da yalnız ve tek başıma değerliyim.

Ben …. siz değerliyim.

Ben benim için değerliyim.

Ben değeri kendi içimden alıyorum.

Ben kendi içsel değerime sahip çıkıyorum.

Ben her halimle değerliyim.

Ben bana değer veriyorum.

Ben …. beni istemese de değerliyim. Özüm olarak değerliyim.

CEVAP:

Değersizlik korkunu çalışırken bir konu üzerinde çalışman doğru değil. O konu sadece senin korkularını bulman için gerekli. Sen de birinci adımında o kişinin seni reddetmesi veya senin istediğin gibi bir ilişkiye girmemesinden kendine gerekli olan korku listesini çıkarmışsın.

O olay senin içindeki korku listesini belirlediğine göre, şimdi, kişiyi ve olayı hedef almadan esas ikinci adıma geçeceksin. Bu adımda, “Benim değersizlik korkumu bu hayatımda ilk nerede hissetmiştim?” diye bir soruyla çalışmaya başlayacaksın.

O soru sırasında ilkokuldan veya ortaokuldan veya aile ortamından bir sahne gözünün önüne gelecek veya yavaş yavaş hisssedip hatırlamaya başlayacaksın. O gün, o olayın içindeki sen kendini nasıl hissetmiştin? Oradaki kendine bunu sorduğun zaman değersizlik korkusu orada kendini gösterebilir, ama en önemlisi o sahnedeki değersizlik korkunun yanında bulacağın diğer korkuların.

Kendine diğer korkularını o sahnede çalıştırdığında sahne tamamen değişmiş olacak. Böylece her sahneyi tek tek çalıştığında değersizlik korkusu diye ele aldığın korkuyu diğer korkuların enerjisinin desteklemesini de ortadan kaldırmış olacaksın. Böylece gerçek değersizlik korkusu çalışmasına ulaşmış olacaksın.

Değersizlik korkun için, çocukluğundan bugüne kadar değersizlik korkusu adına yaşadığın bütün sahneler için -bunların sayısını takip etmeden hepsi için- aynı çalışmayı yapmalısın.

Geçmiş günlerindeki değersizlik korkusu yaşadığın sahnelerin enerjisi ve onu destekleyen diğer korku enerjileri bitmeden senin bugün yaşadığın olayların içindeki değersizlik korkusu bitemez.

İyi çalışmalar,

Yolun açık olsun,

Nil Avunduk


Devamı için tıklayınız